Krew to główny wskaźnik naszego stanu zdrowia.
Kilka mililitrów krwi w próbce jest w stanie wykluczyć jak również potwierdzić zagrażającą naszemu życiu chorobę.
„Profilaktyka 40 PLUS” zakłada realizację badań diagnostycznych w formie pakietów dedykowanych oddzielnie dla kobiet i mężczyzn oraz pakietu wspólnego.
Program realizowany jest przez NFZ oraz Ministerstwo Zdrowia.
Co psycholog ma wspólnego z leczeniem bólu?!
Psycholog jest specjalistą od pomocy ludziom w radzeniu sobie z myślami, uczuciami i zachowaniami towarzyszącymi bólowi chronicznemu.
Psychologowie pracują z pacjentem, jak i jego rodziną i bliskimi. Są częścią zespołów interdyscyplinarnych zajmujących się leczeniem bólu w warunkach ambulatoryjnych i szpitalnych.
Prostata, inaczej stercz jest narządem w układzie moczowo-płciowym mężczyzny. Niewielu panów jest świadomych jej istnieniu. W momencie gdy z wiekiem zaczyna się rozrastać i powodować ucisk różnych tkanek – także cewki moczowej, zaczynamy dostrzegać jej istnienie. Jest to powszechny problem dotyczący mężczyzn po 45 roku życia (szanse na przerost prostaty wynoszą kilkadziesiąt procent). Podczas upływu lat zjawisko nasila się, a wraz z nim objawy są bardziej dokuczliwe. Jest istotne, aby o przeroście stercza wiedzieć jak najwięcej.
Mammografia to badanie wykorzystywane w ramach profilaktyki. Powinno być ono wykonywane regularnie – co 2 lata. Jest to badanie obrazowe, dzięki któremu można dokładnie przebadać piersi w kierunku zmian nowotworowych. U kobiet miesiączkujących mammografia powinna być wykonana w pierwszych 10 dniach cyklu miesiączkowego.
Badanie mammograficzne wykrywa nawet małe zmiany nowotworowe, które nie są jeszcze wyczuwalne podczas badania palpacyjnego.