Cukrzyca, to choroba metaboliczna, która objawia się nieprawidłowym poziomem glukozy we krwi. Przyczyną podwyższonego cukru we krwi są zaburzenia wydzielania lub zaburzenia działania insuliny. W jej przebiegu może rozwinąć się wiele groźnych powikłań prowadzących do inwalidztwa, a nawet śmierci.
Wyróżniamy cukrzycę:
Typu 1- ujawnia się zwykle u dzieci i ludzi młodych. W tym typie cukrzycy trzustka nie produkuje insuliny – hormonu niezbędnego do przemiany glukozy. Choroba zwykle rozpoczyna się nagle, występują takie objawy jak:
- Zwiększone pragnienie,
- częste i obfite oddawanie moczu,
- senność, osłabienie,
- chudnięcie,
- pogorszenie ostrości wzroku,
- nawracające zakażenia skóry.
Typu 2 - jest najczęstszą postacią tej choroby. Zwykle ujawnia się w wieku dojrzałym, a częstość jej występowania wzrasta z wiekiem. Choroba rozwija się z powodu nadmiernego spożycia wysokokalorycznych posiłków przy niewielkiej aktywności fizycznej .Leczenie rozpoczyna się zazwyczaj od diety i redukcji masy ciała. Cukrzyca typu 2 przez wiele lat może przebiegać bezobjawowo i dlatego przez długi czas, dana osoba nie jest świadoma swojej choroby.
Do najczęstszych objawów należą:
- Otyłość,
- nadciśnienie tętnicze,
- wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów,
- częste infekcje skóry, wolniejsze gojenie się ran,
- nadmierne pragnienie,
- odwodnienie powodujące osłabienie i senność,
- oddawanie większej ilości moczu,
- bóle głowy, skurcze nóg i zaburzenia widzenia.
Dostrzeżenie tych objawów powinno być dla nas wyraźnym sygnałem alarmowym. Należy się niezwłocznie zgłosić do lekarza, a po uzyskaniu diagnozy, do poradni diabetologicznej (poradnia dla cukrzyków). Oznacza to bowiem, iż natychmiast należy podjąć działania mające na celu przejęcie kontroli nad chorobą.
Cukrzyca, wpływa także na funkcjonowanie innych narządów i organów. Zbyt późno postawiona diagnoza, lekceważenie zaleceń lekarza i diabetologa mogą prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Następstwem cukrzycy są groźne powikłania, które dzieli się na wczesne i późne.
Wczesne powikłania:
- Hipoglikemia, niedocukrzenie, które prowadzi do śpiączki hipoglikemicznej i śmierci.
- Hiperglikemia, podwyższony poziom cukru we krwi, wynikający z braku leczenia lub nieprawidłowego leczenia.
- Kwasica nerkowa, jest spowodowana nieprawidłowym poziomem cukru we krwi. Może doprowadzić nawet do śmierci.
Późne powikłania:
- Zawał serca,
- udar mózgu,
- choroba niedokrwienna serca,
- uszkodzenie nerwów,
- retinopatia cukrzycowa,
- uszkodzenie nerek,
- stopa cukrzycowa.
Podsumowując, cukrzyca to poważna choroba, której nie powinniśmy bagatelizować. Efekty leczenia w znacznym stopniu zależą od samego chorego, jego motywacji i samodyscypliny. Dbajmy o zdrowy styl życia, racjonalne odżywianie i odpowiednią ilość ruchu.
Jak wiesz, nie da się cofnąć w czasie i wrócić do przeszłości. Możesz jednak już dziś zacząć dbać o siebie, aby w przyszłości nie żałować właśnie tego dnia, w którym mogłeś coś zmienić!