Spirometria to proste, nieinwazyjne badanie czynnościowe układu oddechowego. Ma na celu zmierzenie objętości oraz pojemności płuc, a także ocenę prawidłowości oddychania. Przeprowadzane jest za pomocą spirometru. Rekomenduje się je osobom ze schorzeniami układu oddechowego, palaczom oraz alergikom. Jest ono istotne, ponieważ dzięki niemu można postawić szybką diagnozę w przypadku wystąpienia poważnych chorób układu oddechowego.
Wskazania do wykonania badania:
- Przebyty przeszczep płuc,
- Palenie wyrobów tytoniowych,
- Dokuczliwe objawy chorobowe układu oddechowego,
- Leczenie układu oddechowego – jego monitorowanie,
- Diagnostyka nieprawidłowości w innych badaniach (np.: morfologia, rentgen klatki piersiowej);
Przeciwwskazania do spirometrii:
- Tętniak tętnic mózgowych bądź aorty,
- Niekontrolowane ciśnienie tętnicze lub podwyższone ciśnienie wewnątrzczaszkowe,
- Przebyty zawał albo udar mózgu,
- Przebyte operacje okulistyczne;
Przygotowanie do badania spirometrycznego:
Przed badaniem nie należy przyjmować leków zaburzających jego wyniki. Powinniśmy się powstrzymać od spożywania alkoholu i palenia tytoniu. Większy posiłek należy zjeść nie później niż dwie godziny przed spirometrią. Warto zadbać o 30 minutowy odpoczynek bezpośrednio poprzedzający badanie.
Jak wygląda spirometria?
Wykonywana jest na siedząco, należy objąć ustnik spirometru i głęboko, spokojnie oddychać ustami. Powtarza się to trzy razy, a badanie jest poprawne gdy za każdym razem wyjdzie podobny wynik. W poprawnym przeprowadzeniu spirometrii istotna jest komunikacja z lekarzem – nie można przerwać wydechu póki specjalista na to nie pozwoli.
Mgr pielęgniarstwa
Jolanta Sotowicz