Mammografia to badanie wykorzystywane w ramach profilaktyki. Powinno być ono wykonywane regularnie – co 2 lata. Jest to badanie obrazowe, dzięki któremu można dokładnie przebadać piersi w kierunku zmian nowotworowych. U kobiet miesiączkujących mammografia powinna być wykonana w pierwszych 10 dniach cyklu miesiączkowego.
Badanie mammograficzne wykrywa nawet małe zmiany nowotworowe, które nie są jeszcze wyczuwalne podczas badania palpacyjnego.
Przebieg mammografii
Pacjentka musi rozebrać się od pasa w górę, jedna pierś umieszczana jest na specjalnej płycie urządzenia i uciskana przez drugą płytę. Odpowiednie uciśnięcie tak ułożonej piersi jest konieczne, by wszystkie tkanki były widoczne, a przez to możliwe będzie zauważenie niepokojących zmian, a także gęstość tychże tkanek rozkłada się równomiernie, co umożliwia precyzyjną ocenę gruczołu. Mammografia trwa około 15 minut, a badanie wykonuje się na stojąco i dla każdej piersi osobno.
Wskazania do mammografii
- Podejrzenie występowania patologicznych zmian w sutku
- Nieprawidłowości i powiększenie węzłów chłonnych albo podobojczykowych
- Stosowanie hormonalna terapia zastępcza (okres co najmniej 10 lat)
- Nieprawidłowości podczas USG piersi/badania palpacyjnego
- Kobiety, u których wystąpiła w rodzinie mutacja genowa BRCA1 lub BRCA2 albo u bliskiej osoby zdiagnozowano/podejrzewano raka piersi.
Przeciwwskazania do mammografii
Przeciwwskazaniem jest ciąża (zaleca się wtedy USG piersi) oraz młody wiek pacjentki, gdyż struktura ich piersi utrudnia uzyskanie wyraźnego obrazu.
Przygotowanie do badania mammograficznego:
- Nie stosować dezodorantów, balsamów ani kremów na górnej połowie ciała
- Założyć dwuczęściowe ubranie
- Należy przynieść poprzednie wyniki badania (jeżeli były wykonywane)
- Mammografia w diagnostyce raka sutka; red J. Dziukowa; wyd. Bel Corp; 1998r
- Rak piersi. Wyznacznik pozytywnych zmian.; A. Brandt- Salmeri; wyd. Difin; 2020r
Mgr. Pielęgniarstwa
Jolanta Sotowicz