Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu w Twojej przeglądarce. X

Porady medyczne

Zawsze możesz na nas liczyć

Porady medyczne

GORĄCZKA... JAK POSTĘPOWAĆ?

Gorączka jest jednym z najczęściej obserwowanych objawów klinicznych u dzieci i u dorosłych. W przeważającej większości przypadków jest ona spowodowana procesem infekcyjnym. Wówczas elementem każdego leczenia musi być lek przeciwgorączkowy.

Gorączkę każdą należy zwalczać a szczególnie występującą u dzieci w wieku od urodzenia do 4-5 lat, ponieważ ich młode organizmy są narażone na wystąpienie drgawek gorączkowych. Temperaturę powierzchni ciała wynoszącą 37,5 stopni C i większą uważamy za gorączkę.

W przypadkach bardzo wysokiej gorączki (np. 38 – 39 stopni a czasem nawet większej) nasze postępowanie musi być nieco inne – adekwatnie do zaistniałej sytuacji. To znaczy, że podajemy dawki leków przeciwgorączkowych znacznie większe niż zwyczajowo (nawet 2- krotnie większe), temperaturę kontrolujemy częściej (np. co pół godziny) i mamy prawo dawkować lek częściej niż zwykle (np. powtórzyć dawkę leku po godzinie od poprzedniej, jeżeli nie uzyskaliśmy spadku temperatury lub jest on bardzo niewielki).

W przypadku słabej reakcji na dany lek przeciwgorączkowy można zastosować różne leki naprzemiennie np. jakiś preparat paracetamolu i potem ibuprofenu, na któryś z nich reakcja może być zadowalająca. Po 2-krotnej dawce (większej) możemy nadal mieć wysoką gorączkę u dziecka – wtedy należy wykonać kąpiel ochładzającą (wanienka lub prysznic). Jest to bardzo skuteczna fizykalna metoda obniżenia temperatury.

Uwaga - bardzo ważna – w trakcie leczenia przeciwgorączkowego zawsze należy dobrze nawadniać organizm czyli podawać dzieciom dużo picia! Tylko w ten sposób organizm ma szansę obniżyć swoją temperaturę. W razie niedostatecznej ilości wypijanych płynów nawet silne leki przeciwgorączkowe mogą nie wykazać swojego działania!

Pamiętajmy, że chory, gorączkujący organizm w czasie infekcji na ogół bardzo się poci.

Życzę zdrowia !   L Sz

Powrót

Wyszukiwarka

Aktualności

Poradnia Medycyny Pracy UWAGA

2020-03-27

Eskulap Centrum Medyczne w Ciechanowie informuje, że w okresie do 15 kwietnia 2020r.  Poradnia Medycyny Pracy jest czynna.

W związku z zagrożeniem zakażeniem koronawirusem obowiązuje telefoniczna rejestracja    na wizytę przez pracownika (tego, którego dotyczy badanie). Proszę umawiać się pod numerem telefonu 692 479 611.

Czytaj dalej

Kontakt

Zadzwoń
23 661 84 00

newsletter

zapisz sie na nasz newsletter