Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu w Twojej przeglądarce. X

Porady medyczne

Zawsze możesz na nas liczyć

Porady medyczne

GORĄCZKA... JAK POSTĘPOWAĆ?

Gorączka jest jednym z najczęściej obserwowanych objawów klinicznych u dzieci i u dorosłych. W przeważającej większości przypadków jest ona spowodowana procesem infekcyjnym. Wówczas elementem każdego leczenia musi być lek przeciwgorączkowy.

Gorączkę każdą należy zwalczać a szczególnie występującą u dzieci w wieku od urodzenia do 4-5 lat, ponieważ ich młode organizmy są narażone na wystąpienie drgawek gorączkowych. Temperaturę powierzchni ciała wynoszącą 37,5 stopni C i większą uważamy za gorączkę.

W przypadkach bardzo wysokiej gorączki (np. 38 – 39 stopni a czasem nawet większej) nasze postępowanie musi być nieco inne – adekwatnie do zaistniałej sytuacji. To znaczy, że podajemy dawki leków przeciwgorączkowych znacznie większe niż zwyczajowo (nawet 2- krotnie większe), temperaturę kontrolujemy częściej (np. co pół godziny) i mamy prawo dawkować lek częściej niż zwykle (np. powtórzyć dawkę leku po godzinie od poprzedniej, jeżeli nie uzyskaliśmy spadku temperatury lub jest on bardzo niewielki).

W przypadku słabej reakcji na dany lek przeciwgorączkowy można zastosować różne leki naprzemiennie np. jakiś preparat paracetamolu i potem ibuprofenu, na któryś z nich reakcja może być zadowalająca. Po 2-krotnej dawce (większej) możemy nadal mieć wysoką gorączkę u dziecka – wtedy należy wykonać kąpiel ochładzającą (wanienka lub prysznic). Jest to bardzo skuteczna fizykalna metoda obniżenia temperatury.

Uwaga - bardzo ważna – w trakcie leczenia przeciwgorączkowego zawsze należy dobrze nawadniać organizm czyli podawać dzieciom dużo picia! Tylko w ten sposób organizm ma szansę obniżyć swoją temperaturę. W razie niedostatecznej ilości wypijanych płynów nawet silne leki przeciwgorączkowe mogą nie wykazać swojego działania!

Pamiętajmy, że chory, gorączkujący organizm w czasie infekcji na ogół bardzo się poci.

Życzę zdrowia !   L Sz

Powrót

Wyszukiwarka

Aktualności

Pakiety badań kontrolnych

2021-08-19 Czytaj dalej

Kontakt

Zadzwoń
23 661 84 00

newsletter

zapisz sie na nasz newsletter